Niemowlak
Skuteczność: 
0
Brak ocen
Efekty uboczne: 
0
Brak ocen

Egzema jest obecnie jedną z najczęściej spotykanych chorób skóry, zwykle objawia się suchą i łuszczącą się skórą, czerwonymi plamami na głowie i twarzy (szczególnie na policzkach), które mogą również pojawić się na rękach, nogach często w zgięciach.

Medycyna tradycyjna leczy ją objawowo, lekarze przepisują kremy nawilżające i sterydy, które pomagają ale nie usuwają problemu.

Skóra to tak naprawdę odbicie lustrzane naszego wnętrza, naszych jelit, tak więc aby pozbyć się choroby skóry należy najpierw wyleczyć jelita.

U niemowlaków pozbycie się egzemy może okazać się dość łatwe, ponieważ ich głównym pokarmem jest mleko, a najczęstszą alergią pokarmową jest właśnie alergia na białko mleka krowiego, jeśli zauważmy, że dziecko ulewa po praktycznie każdym karmieniu ma częste kolki to również dodatkowa oznaka, że może to być alergia.

Istnieją różne typy alergii na białko mleka krowiego pierwsza to IgE-zależna, druga IgE-niezależna.
W alergii zależnej objawy pojawiają się krótko po spożyciu produktu zawierającego mleko, niezależna może powodować objawy dopiero po kilku dniach.

Do najbardziej charakterystycznych objawów należą:

- krew w stolcu i/lub wymiocinach, biegunki, zaparcia, ulewanie, bóle brzucha i kolki
- świąd, pokrzywka, wysypki, atopowe zapalenie skóry
- zaburzenia połykania, nieżyt nosa, chrypka, astma, sapka u niemowląt
- niedokrwistość z niedoboru żelaza, zaburzenia pamięci i koncentracji, bezdech senny, zaburzony sen

Tak więc wykluczenie z diety produktów mlecznych wspomagane kremami nawilżającymi będzie najlepszym rozwiązaniem na pozbycie się egzemy. Jeśli dziecko piję formułę to należy zmienić ją na specjalną bez-mleczną, a jeśli jest karmione piersią mama musi zmienić dietę, na efekty będzie trzeba trochę poczekać ponieważ wyeliminowanie białek mleka z organizmu zajmuje sporo czasu, rezultaty powinny pojawić się po 2-3 tygodniach.

Warto również pomyśleć o probiotykach. Okazuje się, że podawanie probiotyków, które w swoim składzie zawierają szczepy bakterii Lactobacillus rhamnosus GG (LGG) wyraźnie pomagają w procesie nabywania tolerancji pokarmowej.

Więcej o alergiach:
[Mleko – najczęstszy alergen pokarmowy u dzieci]
[Rodzaje alergii na białko mleka krowiego]

Sposób na: 
Tagi: